Zabytki Cypru

Zabytki Cypru Każdy kto chce miło wypocząć i zobaczyć wspaniałe krajobrazy powinien udać się na Cypr. O pięknie tego miejsca może świadczyć chociażby fakt, że cztery zabytki tego kraju zostały wpisane przez UNESCO na listę dziedzictwa kulturowego. Cypr to przede wszystkim morze, plaża, ale nie tylko, ponieważ można tutaj znaleźć miejsca magiczne, do takich należy Chirokitia. Tojedna z cudownych osad neolitycznych. Z zewnątrz oddzielona jest murem który pełnił funkcje ochronne. W środku zaś odnaleziono domy oraz fragmenty kamienistych ulic. Co ciekawe domy budowane były na kształt koła, znajdowały się bardzo blisko siebie i w całości pokrywane były kamieniami rzecznymi oraz gliną. Poza domami naukowcy odkryli w tym miejscu grobowce oraz fragmenty wyposażenia osady, na ich podstawie stwierdzono czym się zajmowali mieszkańcy Chirokity i w co wierzyli. Kolejnym ważnym zabytkiem Cypru jest Pafos, czyli dawna świątynia afrodyty. Dziś miejsce to tętni życiem kulturowym, ale pozostały fragmenty nie naruszone przez wpływ działalności ludzkiej. W miejscu tym poza świątynią afrodyty mieści się także zamek bizantyjski oraz mozaiki, które pochodzą z czasów dawnego Rzymu. Ważnym miejscem dla historii Cypru jest grobowiec królewski, mieści się on w sąsiedztwie Pafos. W miejscu tym odkryto sto grobowców pochodzących z czasów czwartego wieku p.n.e. Nekropolia ta jest bardzo duża, a swoim rozmiarem robi piorunujące wrażenie. Jako ciekawostkę trzeba zaznaczyć, że pomimo nazwy w miejscu tym chowani byli tylko dostojnicy, a nie królowie. Następnym miejscem wartym zwiedzania na Cyprze są zabytkowe cerkwie pochodzące z czasów średniowiecza. Miejsca te są bardzo zaskakujące, ponieważ z zewnątrz wyglądają bardzo prosto, a w środku kryją piękne mozaiki i zdobienia. Jest to jeden z najpiękniejszych klasztorów w całym Cyprze. Cypr jest wspaniałym miejscem, które kusi wieloma walorami estetycznymi, poza nimi bogaty jest również w historie którą widać tutaj na każdym kroku. miejsce to jako jedyne z niewielu posiada tak wiele zabytków wchodzących w skład listy dziedzictwa narodowego, co oznacza że są bardzo wyjątkowe i trzeba je chronić.

Zabytki Cypru
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
  • O serwisie

    Turystyka jest formą wypoczynku. Każdy z nas po ciężkiej pracy potrzebuje naładować baterie, w tym celu można udać się w różne wspaniałe miejsca. Sam termin turystyka kwalifikowana, oznacza zbiór różnych form wypoczynku. Ten rodzaj turystyki dotyczy osób, które namiętnie uprawiają sport. Uprawianie turystyki kwalifikowanej wymaga od turysty przede wszystkim wspaniałego przygotowania fizycznego i psychicznego. Wiele osób myli turystykę kwalifikowaną ze sportem rekreacyjnym, różnica natomiast jest bardzo widoczna, mianowicie w pierwszej dyscyplinie turystę cechuje poznawcze nastawianie do natury, nowych miejsc. Turystyka kwalifikowana pełni ważną rolę, ponieważ dzięki niej turysta wzbogaca swoje wiadomości na temat kraju i zagranicy poza tym zdobywa wiedzę o poruszaniu się po danym terenie. Kolejnymi zaletami tej dziedziny jest fakt, że turysta dzięki niej staje się aktywny i uczy się samodzielności. Każda wyprawa jest wyjątkowa i uczy, że aby przetrwać trzeba odpowiedniego przygotowania. To jak rozwija się turystyka kwalifikowana jest uwarunkowane przede wszystkim od ludzi, to ich zainteresowanie turystyką oraz sportem sprawia, że dziedzina ta przeżywa prawdziwy rozkwit.

Turystka ta niesie ze sobą same pozytywne strony, osoby uczą się samodzielności, życia na innym terenie i dodatkowo mile spędzają czas wolny. Turystyka kwalifikowana jest miłym oderwaniem od rzeczywistości. Tę formę spędzania czasu można uprawiać samodzielnie lub w grupie. Bardzo często organizowane są imprezy wycieczkowe, w których może wziąć udział każdy zainteresowany. Takie łączenie grupy nie znanych sobie ludzi ma wile zalet, ponieważ uczy pracy w zespole, pewnej korelacji , jeden człowiek zależy od działania drugiego. Na wyjazdach takich ludzie poznają swoje otoczenie, kulturę czyli jak najbardziej rozwijają się. Turystyka kwalifikowana ma też już swoje tradycje, do nich należy przede wszystkim zwyczaj powitania się na szlaku. W zależności od uprawianego sportu, każdy krąg ma inne powitanie, kajakarze podnoszą wysoko wiosła z kolei przemieszczający się motorami uruchamiają klaksony. systemy alarmowe toruń