Wpisy oznaczone tagiem "zabytki"

Zabytki Cypru

Zabytki Cypru Każdy kto chce miło wypocząć i zobaczyć wspaniałe krajobrazy powinien udać się na Cypr. O pięknie tego miejsca może świadczyć chociażby fakt, że cztery zabytki tego kraju zostały wpisane przez UNESCO na listę dziedzictwa kulturowego. Cypr to przede wszystkim morze, plaża, ale nie tylko, ponieważ można tutaj znaleźć miejsca magiczne, do takich należy Chirokitia. Tojedna z cudownych osad neolitycznych. Z zewnątrz oddzielona jest murem który pełnił funkcje ochronne. W środku zaś odnaleziono domy oraz fragmenty kamienistych ulic. Co ciekawe domy budowane były na kształt koła, znajdowały się bardzo blisko siebie i w całości pokrywane były kamieniami rzecznymi oraz gliną. Poza domami naukowcy odkryli w tym miejscu grobowce oraz fragmenty wyposażenia osady, na ich podstawie stwierdzono czym się zajmowali mieszkańcy Chirokity i w co wierzyli. Kolejnym ważnym zabytkiem Cypru jest Pafos, czyli dawna świątynia afrodyty. Dziś miejsce to tętni życiem kulturowym, ale pozostały fragmenty nie naruszone przez wpływ działalności ludzkiej. W miejscu tym poza świątynią afrodyty mieści się także zamek bizantyjski oraz mozaiki, które pochodzą z czasów dawnego Rzymu. Ważnym miejscem dla historii Cypru jest grobowiec królewski, mieści się on w sąsiedztwie Pafos. W miejscu tym odkryto sto grobowców pochodzących z czasów czwartego wieku p.n.e. Nekropolia ta jest bardzo duża, a swoim rozmiarem robi piorunujące wrażenie. Jako ciekawostkę trzeba zaznaczyć, że pomimo nazwy w miejscu tym chowani byli tylko dostojnicy, a nie królowie. Następnym miejscem wartym zwiedzania na Cyprze są zabytkowe cerkwie pochodzące z czasów średniowiecza. Miejsca te są bardzo zaskakujące, ponieważ z zewnątrz wyglądają bardzo prosto, a w środku kryją piękne mozaiki i zdobienia. Jest to jeden z najpiękniejszych klasztorów w całym Cyprze. Cypr jest wspaniałym miejscem, które kusi wieloma walorami estetycznymi, poza nimi bogaty jest również w historie którą widać tutaj na każdym kroku. miejsce to jako jedyne z niewielu posiada tak wiele zabytków wchodzących w skład listy dziedzictwa narodowego, co oznacza że są bardzo wyjątkowe i trzeba je chronić.

Zabytki Grecji

Zabytki Grecji Grecja jest wyjątkowo malowniczym terenem, który swoim pięknem kusi wielu turystów. Co roku odwiedzają ją miliony osób, wszystko za sprawą pięknego otoczenia oraz wielu zabytków. Grecja usytuowana jest pomiędzy trzema morzami tj. morzem jońskim, egejskim oraz śródziemnym. Poza cudownymi błękitnymi wodami Grecja może pochwalić się również górami. Prawie osiemdziesiąt procent kraju zajmują ogromne góry Pindos. Grecja to nie tylko malownicze krajobrazy, ale też wspaniała kultura po której po dziś dzień pozostały liczne zabytki. Do niewątpliwych skarbów tego kraju należy Akropol. Mieści się w Atenach i jest niewątpliwym symbolem geniuszu ludzkiego. Panteon to wspaniała wzniosła budowla, która widoczna jest z każdej strony miasta. Tuż obok niego wznosi się świątynia Ateny, zamiennie nazywana też świątynią bezskrzydłego zwycięstwa. Miejsce to było hołdem dla Ateny, która pozbawiona skrzydeł według wierzeń nie mogła opuścić Greków. Bardzo wielu turystów będąc w Grecji nie może oprzeć się cudownemu zabytkowi jakim jest teatr Dionizosa. Było to pierwsze na świecie miejsce w którym odgrywano sztuki teatralne. Rozrywkę ta zapoczątkowali przede wszystkim Sofokles oraz Ajschylos. Teatr jest wspaniałą pozostałością po dawnych czasach, zachował się prawie w całości i wiernie odzwierciedla dawną epokę. Kolejnym ważnym zabytkiem Grecji jest plaka, jest to dzielnica bogów, która mieści się u stóp akropolu. Obecnie plaki są centrum życia przemysłowego, na każdym rogu można spotkać tawerny, sklepy z licznymi produktami pochodzącymi z tego rejonu. Zwiedzając Grecję nie możemy pominąć również Olimpu. Dawniej był on siedzibą bogów dziś natomiast można go oglądać lub korzystać z jego okazałości w porze zimowej. Obecnie góra ta jest wykorzystywana do celów sportowych i można na niej uprawiać narciarstwo zimowe. Grecja kusi nas wieloma zabytkami, zanim się jednak do niej wybierzemy musimy dokładnie przestudiować przewodniki turystyczne po to aby wiedzieć czego w niej szukać. Znajduje się tutaj tak ogromne bogactwo zabytków i krajobrazów, że często może nie starczyć czasu na zobaczenie ich wszystkich.

  • O serwisie

    Turystyka jest formą wypoczynku. Każdy z nas po ciężkiej pracy potrzebuje naładować baterie, w tym celu można udać się w różne wspaniałe miejsca. Sam termin turystyka kwalifikowana, oznacza zbiór różnych form wypoczynku. Ten rodzaj turystyki dotyczy osób, które namiętnie uprawiają sport. Uprawianie turystyki kwalifikowanej wymaga od turysty przede wszystkim wspaniałego przygotowania fizycznego i psychicznego. Wiele osób myli turystykę kwalifikowaną ze sportem rekreacyjnym, różnica natomiast jest bardzo widoczna, mianowicie w pierwszej dyscyplinie turystę cechuje poznawcze nastawianie do natury, nowych miejsc. Turystyka kwalifikowana pełni ważną rolę, ponieważ dzięki niej turysta wzbogaca swoje wiadomości na temat kraju i zagranicy poza tym zdobywa wiedzę o poruszaniu się po danym terenie. Kolejnymi zaletami tej dziedziny jest fakt, że turysta dzięki niej staje się aktywny i uczy się samodzielności. Każda wyprawa jest wyjątkowa i uczy, że aby przetrwać trzeba odpowiedniego przygotowania. To jak rozwija się turystyka kwalifikowana jest uwarunkowane przede wszystkim od ludzi, to ich zainteresowanie turystyką oraz sportem sprawia, że dziedzina ta przeżywa prawdziwy rozkwit.

Turystka ta niesie ze sobą same pozytywne strony, osoby uczą się samodzielności, życia na innym terenie i dodatkowo mile spędzają czas wolny. Turystyka kwalifikowana jest miłym oderwaniem od rzeczywistości. Tę formę spędzania czasu można uprawiać samodzielnie lub w grupie. Bardzo często organizowane są imprezy wycieczkowe, w których może wziąć udział każdy zainteresowany. Takie łączenie grupy nie znanych sobie ludzi ma wile zalet, ponieważ uczy pracy w zespole, pewnej korelacji , jeden człowiek zależy od działania drugiego. Na wyjazdach takich ludzie poznają swoje otoczenie, kulturę czyli jak najbardziej rozwijają się. Turystyka kwalifikowana ma też już swoje tradycje, do nich należy przede wszystkim zwyczaj powitania się na szlaku. W zależności od uprawianego sportu, każdy krąg ma inne powitanie, kajakarze podnoszą wysoko wiosła z kolei przemieszczający się motorami uruchamiają klaksony. http://powiernik.eu