Wpisy oznaczone tagiem "słowacy"

Słowacy

Słowacy Słowacy jako mniejszość narodowa nie byli nigdy wyodrębniani w spisie ludności. Wtedy było ich tylko około ośmiuset. Co ciekawe, w tamtych czasach na terenach słowacko-polskich żyły grupy społecznościowe, które nie były do końca świadome swojej przynależności, więc ich liczenie sprawiało zawsze problemy. Do dzisiejszego dnia Słowacy plasują się w małych wioskach na Orawie, Spiszu oraz Podhalu. Najczęściej zajmują się tam tylko rolnictwem. Mniejsze grupy można znaleźć także w Krakowie oraz Warszawie. W naszym kraju działają osobne szkoły słowackie oraz jedno liceum, gdzie uczy się języka słowackiego jako dodatkowego. Wespół z mniejszością czeską tworzą specjalne towarzystwo, a ich siedziba znajduje się w Krakowie. Czesi osiedlali się w Polsce glównie w XIX wieku. Tuż przed Drugą Wojną Światową szacowało się ich liczbę na około trzydziestu ośmiu tysięcy. Nigdy nie chcieli się mieszać do politycznego światka w Polsce. Bardzo często dawali także do zrozumienia, że swoją kulturę oraz obyczaje ni

  • O serwisie

    Turystyka jest formą wypoczynku. Każdy z nas po ciężkiej pracy potrzebuje naładować baterie, w tym celu można udać się w różne wspaniałe miejsca. Sam termin turystyka kwalifikowana, oznacza zbiór różnych form wypoczynku. Ten rodzaj turystyki dotyczy osób, które namiętnie uprawiają sport. Uprawianie turystyki kwalifikowanej wymaga od turysty przede wszystkim wspaniałego przygotowania fizycznego i psychicznego. Wiele osób myli turystykę kwalifikowaną ze sportem rekreacyjnym, różnica natomiast jest bardzo widoczna, mianowicie w pierwszej dyscyplinie turystę cechuje poznawcze nastawianie do natury, nowych miejsc. Turystyka kwalifikowana pełni ważną rolę, ponieważ dzięki niej turysta wzbogaca swoje wiadomości na temat kraju i zagranicy poza tym zdobywa wiedzę o poruszaniu się po danym terenie. Kolejnymi zaletami tej dziedziny jest fakt, że turysta dzięki niej staje się aktywny i uczy się samodzielności. Każda wyprawa jest wyjątkowa i uczy, że aby przetrwać trzeba odpowiedniego przygotowania. To jak rozwija się turystyka kwalifikowana jest uwarunkowane przede wszystkim od ludzi, to ich zainteresowanie turystyką oraz sportem sprawia, że dziedzina ta przeżywa prawdziwy rozkwit.

Turystka ta niesie ze sobą same pozytywne strony, osoby uczą się samodzielności, życia na innym terenie i dodatkowo mile spędzają czas wolny. Turystyka kwalifikowana jest miłym oderwaniem od rzeczywistości. Tę formę spędzania czasu można uprawiać samodzielnie lub w grupie. Bardzo często organizowane są imprezy wycieczkowe, w których może wziąć udział każdy zainteresowany. Takie łączenie grupy nie znanych sobie ludzi ma wile zalet, ponieważ uczy pracy w zespole, pewnej korelacji , jeden człowiek zależy od działania drugiego. Na wyjazdach takich ludzie poznają swoje otoczenie, kulturę czyli jak najbardziej rozwijają się. Turystyka kwalifikowana ma też już swoje tradycje, do nich należy przede wszystkim zwyczaj powitania się na szlaku. W zależności od uprawianego sportu, każdy krąg ma inne powitanie, kajakarze podnoszą wysoko wiosła z kolei przemieszczający się motorami uruchamiają klaksony.