Wpisy oznaczone tagiem "odgłos"

Błotna lawina

Błotna lawina Początkowo nikt nie wiedział, co to jest. Z daleka wyglądało to na pożar, a groźny odgłos zwiastował zupełnie coś innego. 230 tyś. Ton litrów błota zaczęło spływać w dół zbocza wprost na dolinę. Miasteczko leży w odległości 3,5 km od tam, prosto na jej drodze. Ogromna lawina błota wtoczyła się do miasteczka Stava, gdzie ponad stu gości zasiadało właśnie do obiadu. Wszyscy zginęli na miejscu. Jej prędkość wynosi 90 km/h, a gdzie przepłynie, sieje totalne zniszczenie. Lawina rozbiła 17 z dwudziestu stojących tu domów. Spływała najkrótszą drogą po zboczu góry. Budynki, ulice i lasy zmiatane są z powierzchni ziemi. Niemal całkowitemu zniszczeniu uległ most, stojący tam od dziesięciu wieków. Po czterdziestu sekundach błoto spadło na dno doliny, gdzie straciło pęd i spływa do rzeki Avisio. Cała katastrofa trwała zaledwie trzy minuty, ale pozostawia za sobą pięć kilometrów totalnego chaosu. Przepiękna dolina zamieniła się przez te kilkadziesiąt sekund w pustynię. Jako pierwsi na ratunek wyruszają ocaleli mieszkańcy miasteczka.

  • O serwisie

    Turystyka jest formą wypoczynku. Każdy z nas po ciężkiej pracy potrzebuje naładować baterie, w tym celu można udać się w różne wspaniałe miejsca. Sam termin turystyka kwalifikowana, oznacza zbiór różnych form wypoczynku. Ten rodzaj turystyki dotyczy osób, które namiętnie uprawiają sport. Uprawianie turystyki kwalifikowanej wymaga od turysty przede wszystkim wspaniałego przygotowania fizycznego i psychicznego. Wiele osób myli turystykę kwalifikowaną ze sportem rekreacyjnym, różnica natomiast jest bardzo widoczna, mianowicie w pierwszej dyscyplinie turystę cechuje poznawcze nastawianie do natury, nowych miejsc. Turystyka kwalifikowana pełni ważną rolę, ponieważ dzięki niej turysta wzbogaca swoje wiadomości na temat kraju i zagranicy poza tym zdobywa wiedzę o poruszaniu się po danym terenie. Kolejnymi zaletami tej dziedziny jest fakt, że turysta dzięki niej staje się aktywny i uczy się samodzielności. Każda wyprawa jest wyjątkowa i uczy, że aby przetrwać trzeba odpowiedniego przygotowania. To jak rozwija się turystyka kwalifikowana jest uwarunkowane przede wszystkim od ludzi, to ich zainteresowanie turystyką oraz sportem sprawia, że dziedzina ta przeżywa prawdziwy rozkwit.

Turystka ta niesie ze sobą same pozytywne strony, osoby uczą się samodzielności, życia na innym terenie i dodatkowo mile spędzają czas wolny. Turystyka kwalifikowana jest miłym oderwaniem od rzeczywistości. Tę formę spędzania czasu można uprawiać samodzielnie lub w grupie. Bardzo często organizowane są imprezy wycieczkowe, w których może wziąć udział każdy zainteresowany. Takie łączenie grupy nie znanych sobie ludzi ma wile zalet, ponieważ uczy pracy w zespole, pewnej korelacji , jeden człowiek zależy od działania drugiego. Na wyjazdach takich ludzie poznają swoje otoczenie, kulturę czyli jak najbardziej rozwijają się. Turystyka kwalifikowana ma też już swoje tradycje, do nich należy przede wszystkim zwyczaj powitania się na szlaku. W zależności od uprawianego sportu, każdy krąg ma inne powitanie, kajakarze podnoszą wysoko wiosła z kolei przemieszczający się motorami uruchamiają klaksony.