Wpisy oznaczone tagiem "krajobraz"

Sielski krajobraz

Sielski krajobraz W dolinie Stava leży ciche i spokojne miasteczko Tesero. Jego idylliczne otoczenie czyni je popularnym celem wczasowiczów. Wszyscy ludzie ochoczo korzystają z lipcowego słońca. Dolina tętniła spokojnie własnym życiem, lecz wśród gór działo się coś zupełnie innego, co miało pozbawić życia wiele osób. Na terenach tych w XVI w. zostały odkryte bogate złoża minerałów, a dokładniej, na górze Prestaval. Od tego czasu prowadzono tam prace górnicze. Miejscowa ludność żyła w przyjaźni z pracownikami kopalni, którzy wydobywali fluoryt. Pozyskiwanie floretów ze skał wiąże się z duża ilością odpadów w postaci piachu i wody. Określane są one mianem odpadów poflotacyjnych. Podobnie nazywa się tamy, na których odpady są odfiltrowywane i zbierane. W dolinie Stava są dwie tamy, zbudowane jedna nad drugą. Z biegiem lat sześćdziesięciometrowe tamy poflotacyjne stały się częścią lokalnego krajobrazu. Zasłonięte sosnowym lasem, przestały zwracać uwagę mieszkańców miasta. Nikt z mieszkańców nie przypuszczał, że mogą one stanowić jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

  • O serwisie

    Turystyka jest formą wypoczynku. Każdy z nas po ciężkiej pracy potrzebuje naładować baterie, w tym celu można udać się w różne wspaniałe miejsca. Sam termin turystyka kwalifikowana, oznacza zbiór różnych form wypoczynku. Ten rodzaj turystyki dotyczy osób, które namiętnie uprawiają sport. Uprawianie turystyki kwalifikowanej wymaga od turysty przede wszystkim wspaniałego przygotowania fizycznego i psychicznego. Wiele osób myli turystykę kwalifikowaną ze sportem rekreacyjnym, różnica natomiast jest bardzo widoczna, mianowicie w pierwszej dyscyplinie turystę cechuje poznawcze nastawianie do natury, nowych miejsc. Turystyka kwalifikowana pełni ważną rolę, ponieważ dzięki niej turysta wzbogaca swoje wiadomości na temat kraju i zagranicy poza tym zdobywa wiedzę o poruszaniu się po danym terenie. Kolejnymi zaletami tej dziedziny jest fakt, że turysta dzięki niej staje się aktywny i uczy się samodzielności. Każda wyprawa jest wyjątkowa i uczy, że aby przetrwać trzeba odpowiedniego przygotowania. To jak rozwija się turystyka kwalifikowana jest uwarunkowane przede wszystkim od ludzi, to ich zainteresowanie turystyką oraz sportem sprawia, że dziedzina ta przeżywa prawdziwy rozkwit.

Turystka ta niesie ze sobą same pozytywne strony, osoby uczą się samodzielności, życia na innym terenie i dodatkowo mile spędzają czas wolny. Turystyka kwalifikowana jest miłym oderwaniem od rzeczywistości. Tę formę spędzania czasu można uprawiać samodzielnie lub w grupie. Bardzo często organizowane są imprezy wycieczkowe, w których może wziąć udział każdy zainteresowany. Takie łączenie grupy nie znanych sobie ludzi ma wile zalet, ponieważ uczy pracy w zespole, pewnej korelacji , jeden człowiek zależy od działania drugiego. Na wyjazdach takich ludzie poznają swoje otoczenie, kulturę czyli jak najbardziej rozwijają się. Turystyka kwalifikowana ma też już swoje tradycje, do nich należy przede wszystkim zwyczaj powitania się na szlaku. W zależności od uprawianego sportu, każdy krąg ma inne powitanie, kajakarze podnoszą wysoko wiosła z kolei przemieszczający się motorami uruchamiają klaksony. Kolonie dla dzieci i młodzieźy, kolonie dla dzieci, 2017