Wpisy oznaczone tagiem "kaszubi"

Kaszubi

Kaszubi Kaszubi zajmują w Polsce bardzo ważne miejsce wśród grup etnicznych. Zamieszkują oni głównie wschodnią część Pomorza oraz tereny Gdańska. Można ich podzielić na dwie grupy – Kaszubów nadmorskich z okolic Pucka oraz Wejherowa oraz innyc, Kaszubów leśnych, który pochodzą z terenów Kartuz, Kościerzyny oraz Tucholskich Borów. Ich odrębność kulturowa oraz obyczajowa daje im mnóstwo powodów do dumy. Ich dialekt uznawany jest za jedną z najżywszych gałęzi kultury, z której się wywodzą. Jest on tak odmienny od zwyczajnej polskiej mowy, że kwalifikuje się jako całkowicie odmienny język, nie mający nic wspólnego polskim. Trwająca przez kilka lat bardzo dotkliwa germanizacja bardzo podłamała ich liczebność, ale zasługa pisarzy, tłumaczy oraz innych przedstawicieli ich inteligencji zdołali przetrwać i żyją do dzisiaj jako odmienna kultura ludowa. Miała miejsce dwukrotna emigracja ludności, która odbywała się na przełomie dziewiętnastego oraz dwudziestego wieku – tutaj zaraz po Drugiej Wojnie Światowej. Obecnie istnieje wiele ośrodków prezentujących ich bogata kulturę.

  • O serwisie

    Turystyka jest formą wypoczynku. Każdy z nas po ciężkiej pracy potrzebuje naładować baterie, w tym celu można udać się w różne wspaniałe miejsca. Sam termin turystyka kwalifikowana, oznacza zbiór różnych form wypoczynku. Ten rodzaj turystyki dotyczy osób, które namiętnie uprawiają sport. Uprawianie turystyki kwalifikowanej wymaga od turysty przede wszystkim wspaniałego przygotowania fizycznego i psychicznego. Wiele osób myli turystykę kwalifikowaną ze sportem rekreacyjnym, różnica natomiast jest bardzo widoczna, mianowicie w pierwszej dyscyplinie turystę cechuje poznawcze nastawianie do natury, nowych miejsc. Turystyka kwalifikowana pełni ważną rolę, ponieważ dzięki niej turysta wzbogaca swoje wiadomości na temat kraju i zagranicy poza tym zdobywa wiedzę o poruszaniu się po danym terenie. Kolejnymi zaletami tej dziedziny jest fakt, że turysta dzięki niej staje się aktywny i uczy się samodzielności. Każda wyprawa jest wyjątkowa i uczy, że aby przetrwać trzeba odpowiedniego przygotowania. To jak rozwija się turystyka kwalifikowana jest uwarunkowane przede wszystkim od ludzi, to ich zainteresowanie turystyką oraz sportem sprawia, że dziedzina ta przeżywa prawdziwy rozkwit.

Turystka ta niesie ze sobą same pozytywne strony, osoby uczą się samodzielności, życia na innym terenie i dodatkowo mile spędzają czas wolny. Turystyka kwalifikowana jest miłym oderwaniem od rzeczywistości. Tę formę spędzania czasu można uprawiać samodzielnie lub w grupie. Bardzo często organizowane są imprezy wycieczkowe, w których może wziąć udział każdy zainteresowany. Takie łączenie grupy nie znanych sobie ludzi ma wile zalet, ponieważ uczy pracy w zespole, pewnej korelacji , jeden człowiek zależy od działania drugiego. Na wyjazdach takich ludzie poznają swoje otoczenie, kulturę czyli jak najbardziej rozwijają się. Turystyka kwalifikowana ma też już swoje tradycje, do nich należy przede wszystkim zwyczaj powitania się na szlaku. W zależności od uprawianego sportu, każdy krąg ma inne powitanie, kajakarze podnoszą wysoko wiosła z kolei przemieszczający się motorami uruchamiają klaksony. fotografia ślubna