Wpisy oznaczone tagiem "czarna"

Czarna dama

Czarna dama Niemal każdy zamek ma swojego ducha, tak jak my mamy Czarną Damę. W miejscowości Janowic, który leży przy lewym brzegu Wisły na terenie Kazimierza Dolnego, znajduje się jeden z największych zamków w naszym kraju. Nie wiadomo dokładnie, co takiego się tam dzieje, ale ludzie, którzy opiekują się zamkiem upierają się, że notorycznie jest on nawiedzany przez ducha Heleny z Lubomirskich. Była ona nieszczęśliwie zakochana za swojego życia, a kiedy dowiedziała się, że jej wybranek w ogóle nie jest nią zainteresowany, w przypływie rozpaczy rzuciła się z okna na zamkowy dziedziniec. Zginęła na miejscu, ale podobno jej duch krąży w terenie zamku ciągle przypominając, jak bardzo cierpiała, zanim postanowiła się zabić. I to nie jest odosobniony przypadek takiego nawiedzania. Podobno inne zamki, także te mniejsze, mają swoje duchy, z tym że nie są one tak popularne jak ten Czarnej Damy. Ludzie przyjeżdżają z całej Polski, żeby przejść się po korytarzach zamku, a także ludzie z innych, sąsiednich krajów.

  • O serwisie

    Turystyka jest formą wypoczynku. Każdy z nas po ciężkiej pracy potrzebuje naładować baterie, w tym celu można udać się w różne wspaniałe miejsca. Sam termin turystyka kwalifikowana, oznacza zbiór różnych form wypoczynku. Ten rodzaj turystyki dotyczy osób, które namiętnie uprawiają sport. Uprawianie turystyki kwalifikowanej wymaga od turysty przede wszystkim wspaniałego przygotowania fizycznego i psychicznego. Wiele osób myli turystykę kwalifikowaną ze sportem rekreacyjnym, różnica natomiast jest bardzo widoczna, mianowicie w pierwszej dyscyplinie turystę cechuje poznawcze nastawianie do natury, nowych miejsc. Turystyka kwalifikowana pełni ważną rolę, ponieważ dzięki niej turysta wzbogaca swoje wiadomości na temat kraju i zagranicy poza tym zdobywa wiedzę o poruszaniu się po danym terenie. Kolejnymi zaletami tej dziedziny jest fakt, że turysta dzięki niej staje się aktywny i uczy się samodzielności. Każda wyprawa jest wyjątkowa i uczy, że aby przetrwać trzeba odpowiedniego przygotowania. To jak rozwija się turystyka kwalifikowana jest uwarunkowane przede wszystkim od ludzi, to ich zainteresowanie turystyką oraz sportem sprawia, że dziedzina ta przeżywa prawdziwy rozkwit.

Turystka ta niesie ze sobą same pozytywne strony, osoby uczą się samodzielności, życia na innym terenie i dodatkowo mile spędzają czas wolny. Turystyka kwalifikowana jest miłym oderwaniem od rzeczywistości. Tę formę spędzania czasu można uprawiać samodzielnie lub w grupie. Bardzo często organizowane są imprezy wycieczkowe, w których może wziąć udział każdy zainteresowany. Takie łączenie grupy nie znanych sobie ludzi ma wile zalet, ponieważ uczy pracy w zespole, pewnej korelacji , jeden człowiek zależy od działania drugiego. Na wyjazdach takich ludzie poznają swoje otoczenie, kulturę czyli jak najbardziej rozwijają się. Turystyka kwalifikowana ma też już swoje tradycje, do nich należy przede wszystkim zwyczaj powitania się na szlaku. W zależności od uprawianego sportu, każdy krąg ma inne powitanie, kajakarze podnoszą wysoko wiosła z kolei przemieszczający się motorami uruchamiają klaksony. Camp USA