Tatarzy

Tatarzy Tatarzy na naszych terenach osiedlali się do końca XIV wieku. Było to w Wielkim Księstwie Litewskim. Dołączyli do księcia Witolda, by pomóc jego wojsku. Uzyskali tym samym zasłużone przywileje. Najważniejszym z nich było nadanie im ziemi. W XVII oraz XVIII wieku udało im się znacząco spolonizować, ale w większych miastach ulegali jednak wpływom białoruskim. W latach międzywojennych liczebność Tatarów w obrębie polskiego terenu szacowano oficjalnie na około pięć i pół tysiąca. Udało im się zachować odrębność wyznaniową oraz obyczajową, nikt nie mówił im, w co mają wierzyć, ani jak się zachować, co należy uznać za wielki plus, bo niewiele społeczności miało takie luksusy. Ale kiedy do akcji wkroczyło NKWD, musieli wręcz ponieść wielkie straty. Podobną przemoc spotkali ze strony gestapowców. Najgorszym momentem był dla nich okres Drugiej Wojny Światowej. Największe ich skupisko mieszka na Białostocczyźnie, ale żyją także na terenach Trójmiasta, w Warszawie oraz Gorzowie Wielkopolskim.

Tatarzy
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
  • O serwisie

    Turystyka jest formą wypoczynku. Każdy z nas po ciężkiej pracy potrzebuje naładować baterie, w tym celu można udać się w różne wspaniałe miejsca. Sam termin turystyka kwalifikowana, oznacza zbiór różnych form wypoczynku. Ten rodzaj turystyki dotyczy osób, które namiętnie uprawiają sport. Uprawianie turystyki kwalifikowanej wymaga od turysty przede wszystkim wspaniałego przygotowania fizycznego i psychicznego. Wiele osób myli turystykę kwalifikowaną ze sportem rekreacyjnym, różnica natomiast jest bardzo widoczna, mianowicie w pierwszej dyscyplinie turystę cechuje poznawcze nastawianie do natury, nowych miejsc. Turystyka kwalifikowana pełni ważną rolę, ponieważ dzięki niej turysta wzbogaca swoje wiadomości na temat kraju i zagranicy poza tym zdobywa wiedzę o poruszaniu się po danym terenie. Kolejnymi zaletami tej dziedziny jest fakt, że turysta dzięki niej staje się aktywny i uczy się samodzielności. Każda wyprawa jest wyjątkowa i uczy, że aby przetrwać trzeba odpowiedniego przygotowania. To jak rozwija się turystyka kwalifikowana jest uwarunkowane przede wszystkim od ludzi, to ich zainteresowanie turystyką oraz sportem sprawia, że dziedzina ta przeżywa prawdziwy rozkwit.

Turystka ta niesie ze sobą same pozytywne strony, osoby uczą się samodzielności, życia na innym terenie i dodatkowo mile spędzają czas wolny. Turystyka kwalifikowana jest miłym oderwaniem od rzeczywistości. Tę formę spędzania czasu można uprawiać samodzielnie lub w grupie. Bardzo często organizowane są imprezy wycieczkowe, w których może wziąć udział każdy zainteresowany. Takie łączenie grupy nie znanych sobie ludzi ma wile zalet, ponieważ uczy pracy w zespole, pewnej korelacji , jeden człowiek zależy od działania drugiego. Na wyjazdach takich ludzie poznają swoje otoczenie, kulturę czyli jak najbardziej rozwijają się. Turystyka kwalifikowana ma też już swoje tradycje, do nich należy przede wszystkim zwyczaj powitania się na szlaku. W zależności od uprawianego sportu, każdy krąg ma inne powitanie, kajakarze podnoszą wysoko wiosła z kolei przemieszczający się motorami uruchamiają klaksony.