Litwini

Litwini Litwinów przed wojną żyło w naszym kraju około stu do trzystu tysięcy. Co ciekawe, chociaż aż dziewięćdziesiąt procent z nich postanowiło osiedlić się na wsiach, bardzo dużą rolę odgrywała aktywność społeczna oraz narodowa inteligencja. Skupiała się ona głównie w Wilnie oraz Sejnach. Polsko-litewskie konflikty postawiły nie raz i nie dwa ludność Litwinów w bardzo trudnym położeniu. Kiedy Druga Wojna Światowa dobiegła końca postanowiono pozwolić Litwinom się przesiedlić. I wtedy w naszym kraju pozostało ich tylko niecałe dziesięć tysięcy. Aktualnie mieszkają na południowo-wschodniej Suwalszczyźnie, a ich największe skupiska to Puńsk oraz Sejny. Tam też właśnie funkcjonuje jedyne ich liceum. Od połowy lat pięćdziesiątych funkcjonuje Litewskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. W latach dziewięćdziesiątych ich nazwa została przemianowana, ale sprawiało one te same funkcje. W kraju wydawany jest także dwutygodnik o nazwie „Ausa”. Poza tym ukazuje się także kwartalnik w języku polskim, ale opisujący tematykę litewskiego życia.

Litwini
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
  • O serwisie

    Turystyka jest formą wypoczynku. Każdy z nas po ciężkiej pracy potrzebuje naładować baterie, w tym celu można udać się w różne wspaniałe miejsca. Sam termin turystyka kwalifikowana, oznacza zbiór różnych form wypoczynku. Ten rodzaj turystyki dotyczy osób, które namiętnie uprawiają sport. Uprawianie turystyki kwalifikowanej wymaga od turysty przede wszystkim wspaniałego przygotowania fizycznego i psychicznego. Wiele osób myli turystykę kwalifikowaną ze sportem rekreacyjnym, różnica natomiast jest bardzo widoczna, mianowicie w pierwszej dyscyplinie turystę cechuje poznawcze nastawianie do natury, nowych miejsc. Turystyka kwalifikowana pełni ważną rolę, ponieważ dzięki niej turysta wzbogaca swoje wiadomości na temat kraju i zagranicy poza tym zdobywa wiedzę o poruszaniu się po danym terenie. Kolejnymi zaletami tej dziedziny jest fakt, że turysta dzięki niej staje się aktywny i uczy się samodzielności. Każda wyprawa jest wyjątkowa i uczy, że aby przetrwać trzeba odpowiedniego przygotowania. To jak rozwija się turystyka kwalifikowana jest uwarunkowane przede wszystkim od ludzi, to ich zainteresowanie turystyką oraz sportem sprawia, że dziedzina ta przeżywa prawdziwy rozkwit.

Turystka ta niesie ze sobą same pozytywne strony, osoby uczą się samodzielności, życia na innym terenie i dodatkowo mile spędzają czas wolny. Turystyka kwalifikowana jest miłym oderwaniem od rzeczywistości. Tę formę spędzania czasu można uprawiać samodzielnie lub w grupie. Bardzo często organizowane są imprezy wycieczkowe, w których może wziąć udział każdy zainteresowany. Takie łączenie grupy nie znanych sobie ludzi ma wile zalet, ponieważ uczy pracy w zespole, pewnej korelacji , jeden człowiek zależy od działania drugiego. Na wyjazdach takich ludzie poznają swoje otoczenie, kulturę czyli jak najbardziej rozwijają się. Turystyka kwalifikowana ma też już swoje tradycje, do nich należy przede wszystkim zwyczaj powitania się na szlaku. W zależności od uprawianego sportu, każdy krąg ma inne powitanie, kajakarze podnoszą wysoko wiosła z kolei przemieszczający się motorami uruchamiają klaksony. wycieczki do Budapesztu