Cykl zdarzeń

Cykl zdarzeń W dolinie Stava maksymalne opady występują s okresie od maja do sierpnia. Do wzrostu tafli wody przyczyniły się potężne burze, występujące w Alpach od lipca do sierpnia. Ustalono także, ze 1985 rok był dla doliny Stava najbardziej mokrym okresem w historii. Spadło o 22% więcej deszczu niż zwykle. Rekordowe opady przyczyniły się do wzrostu poziomu wody. Jednak tamy powinny być skonstruowane tak, by przyjąć taką ilość opadów. Zima, poprzedzająca wypadek była wyjątkowo korzystna dla miłośników nart. Wiosną w Alpach roztapia się śnieg, który spadł zimą. Poziom wód w tamtym roku podniósł się bardziej niż zwykle. Część wody spływa do tam poflotacyjnych, podnosząc poziom tafli w zbiorniku. Jednak pierwszy przeciek powstał przed roztopami wiosennymi. Zaczęto poszukiwać wskazówek w ruinach tam. Znaleziona rura drenująca nosiła ślady wcześniejszych napraw. Z biegiem lat mogła ona się obluzować i część wody przedostawała się do wnętrza konstrukcji w pobliżu zewnętrznej ściany tamy. Mogły z czasem powstać szczeliny i rura przestała spełniać swoje funkcje i zaczęła wtłaczać ciecz powrotem do zbiornika. Jeszcze bardziej rura została uszkodzona przez przeprowadzane w zbiornikach prace remontowe. Uwagę zwraca także prędkość i gwałtowność lawiny. Poszczególne ziarna piasku straciły spoistość przestały tworzyć ciało stałe. Powstała masa o gęstości dwukrotnie większej od wody. Stąd wzięła się taka ogromna siła lawiny. Dopatrzono się także wielu uchybień ze strony właściciela kopalni.

Cykl zdarzeń
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
  • O serwisie

    Turystyka jest formą wypoczynku. Każdy z nas po ciężkiej pracy potrzebuje naładować baterie, w tym celu można udać się w różne wspaniałe miejsca. Sam termin turystyka kwalifikowana, oznacza zbiór różnych form wypoczynku. Ten rodzaj turystyki dotyczy osób, które namiętnie uprawiają sport. Uprawianie turystyki kwalifikowanej wymaga od turysty przede wszystkim wspaniałego przygotowania fizycznego i psychicznego. Wiele osób myli turystykę kwalifikowaną ze sportem rekreacyjnym, różnica natomiast jest bardzo widoczna, mianowicie w pierwszej dyscyplinie turystę cechuje poznawcze nastawianie do natury, nowych miejsc. Turystyka kwalifikowana pełni ważną rolę, ponieważ dzięki niej turysta wzbogaca swoje wiadomości na temat kraju i zagranicy poza tym zdobywa wiedzę o poruszaniu się po danym terenie. Kolejnymi zaletami tej dziedziny jest fakt, że turysta dzięki niej staje się aktywny i uczy się samodzielności. Każda wyprawa jest wyjątkowa i uczy, że aby przetrwać trzeba odpowiedniego przygotowania. To jak rozwija się turystyka kwalifikowana jest uwarunkowane przede wszystkim od ludzi, to ich zainteresowanie turystyką oraz sportem sprawia, że dziedzina ta przeżywa prawdziwy rozkwit.

Turystka ta niesie ze sobą same pozytywne strony, osoby uczą się samodzielności, życia na innym terenie i dodatkowo mile spędzają czas wolny. Turystyka kwalifikowana jest miłym oderwaniem od rzeczywistości. Tę formę spędzania czasu można uprawiać samodzielnie lub w grupie. Bardzo często organizowane są imprezy wycieczkowe, w których może wziąć udział każdy zainteresowany. Takie łączenie grupy nie znanych sobie ludzi ma wile zalet, ponieważ uczy pracy w zespole, pewnej korelacji , jeden człowiek zależy od działania drugiego. Na wyjazdach takich ludzie poznają swoje otoczenie, kulturę czyli jak najbardziej rozwijają się. Turystyka kwalifikowana ma też już swoje tradycje, do nich należy przede wszystkim zwyczaj powitania się na szlaku. W zależności od uprawianego sportu, każdy krąg ma inne powitanie, kajakarze podnoszą wysoko wiosła z kolei przemieszczający się motorami uruchamiają klaksony.