Wpisy z Grudzień 2014

Turysta bezpieczny w górach

Turysta bezpieczny w górach Jednym z najbardziej popularnych metod na spędzanie czasu wolnego jest turystyka górska. Góry kuszą przede wszystkim swoimi krajobrazami oraz pięknymi dzikimi zwierzętami. Góry pomimo, że cieszą się ogromnym powodzeniem jeśli chodzi o miejsce na wypoczynek, nie zostały do końca skomercjalizowane, są miejsca które nie są naruszone ludzką działalnością. Turystyka górska posiada wiele zalet, jednak dla poczatkujących osób może stać się nie lada wyzwaniem, dlatego też zanim udamy się na pasma górskie warto zapoznać się z obowiązującymi w górach zasadami bezpieczeństwa. Zanim wybierzemy się na pieszą wędrówkę musimy zapoznać się ze specyfiką terenu, w tym zadaniu mogą pomóc nam liczne przewodniki oraz mapy. Najczęstszym błędem jaki popełniają młodzi turyści jest opuszczanie wytyczonych szlaków i w konsekwencji gubienie się na trasie. Kolejnym ważnym aspektem w górach jest właściwe obuwie oraz odzież wierzchnia. Musimy pamiętać, że pogoda w górach potrafi zmieniać się bardzo szybko dlatego też należy być przygotowanym na każdą okoliczność. Wybierając obuwie pamiętajmy aby było wygodne, teren górski jest trudny, dlatego buty to podstawa w pieszej wyprawie. Buty dobieramy w zależności od panującej pory roku oraz warunków zewnętrznych. Jeśli chodzi o odzież to powinniśmy ubierać się na tak zwaną cebulkę dzięki czemu przygotowani jesteśmy na każdą pogodę. Dodatkowa garderoba o której pamiętamy to czapka, rękawiczki, dodatkowe skarpetki. Rzeczy te możemy przenosić w plecaku i wykorzystać jeśli zajdzie taka potrzeba. Aby naprawdę czuć się bezpiecznie podczas wycieczki w góry należy przed opuszczeniem kwatery powiadomić o tym inne osoby, znajomych, właścicieli kwatery. Jest to bardzo ważne, ponieważ w razie jakichkolwiek powikłań na trasie możemy liczyć na wsparcie, jest to też dobry sygnał dla służb ratowniczych, w którym miejscu mają nas szukać. Wybierając się w góry nie możemy pominąć kwestii prowiantu. Wyprawa po skałach i górzystym terenie jest trudna, potrzebujemy na jej pokonanie wiele energii, dobrze dlatego też posiadać właściwy prowiant.

Litwini

Litwini Litwinów przed wojną żyło w naszym kraju około stu do trzystu tysięcy. Co ciekawe, chociaż aż dziewięćdziesiąt procent z nich postanowiło osiedlić się na wsiach, bardzo dużą rolę odgrywała aktywność społeczna oraz narodowa inteligencja. Skupiała się ona głównie w Wilnie oraz Sejnach. Polsko-litewskie konflikty postawiły nie raz i nie dwa ludność Litwinów w bardzo trudnym położeniu. Kiedy Druga Wojna Światowa dobiegła końca postanowiono pozwolić Litwinom się przesiedlić. I wtedy w naszym kraju pozostało ich tylko niecałe dziesięć tysięcy. Aktualnie mieszkają na południowo-wschodniej Suwalszczyźnie, a ich największe skupiska to Puńsk oraz Sejny. Tam też właśnie funkcjonuje jedyne ich liceum. Od połowy lat pięćdziesiątych funkcjonuje Litewskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. W latach dziewięćdziesiątych ich nazwa została przemianowana, ale sprawiało one te same funkcje. W kraju wydawany jest także dwutygodnik o nazwie „Ausa”. Poza tym ukazuje się także kwartalnik w języku polskim, ale opisujący tematykę litewskiego życia.

Sielski krajobraz

Sielski krajobraz W dolinie Stava leży ciche i spokojne miasteczko Tesero. Jego idylliczne otoczenie czyni je popularnym celem wczasowiczów. Wszyscy ludzie ochoczo korzystają z lipcowego słońca. Dolina tętniła spokojnie własnym życiem, lecz wśród gór działo się coś zupełnie innego, co miało pozbawić życia wiele osób. Na terenach tych w XVI w. zostały odkryte bogate złoża minerałów, a dokładniej, na górze Prestaval. Od tego czasu prowadzono tam prace górnicze. Miejscowa ludność żyła w przyjaźni z pracownikami kopalni, którzy wydobywali fluoryt. Pozyskiwanie floretów ze skał wiąże się z duża ilością odpadów w postaci piachu i wody. Określane są one mianem odpadów poflotacyjnych. Podobnie nazywa się tamy, na których odpady są odfiltrowywane i zbierane. W dolinie Stava są dwie tamy, zbudowane jedna nad drugą. Z biegiem lat sześćdziesięciometrowe tamy poflotacyjne stały się częścią lokalnego krajobrazu. Zasłonięte sosnowym lasem, przestały zwracać uwagę mieszkańców miasta. Nikt z mieszkańców nie przypuszczał, że mogą one stanowić jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

Pierwsze poszlaki

Pierwsze poszlaki Kierownikiem ekipy śledczej został profesor, ekspert w dziedzinie lawin błotnych. Pierwsze kroki poczyniono w stronę obydwu tam. Początkowo uważano, ze było to zjawisko naturalne. Zdarzały się w tamtych rejonach trzęsienia ziemi. Można bazować na podstawie zapisów sejsmometru, umieszczonego w sąsiedniej dolinie. Odczytane dane z chwili pęknięcia tam wskazały na dwa wstrząsy w odległości trzydziestu sekund. Inne regionalne sejsmometry prawie wcale nie zarejestrowały wstrząsów. Oznacza to, że wstrząsy były za bardzo zlokalizowane, by mogły powstać w skutek trzęsienia ziemi. Wykluczyło to więc możliwość trzęsienia ziemi. Brano również pod uwagę możliwość kontrolowanego wybuchu w którejś z kopalń. Aby to sprawdzić przeprowadzono trzy kontrolowane detonacje, leżące w promieniu 31 km od doliny Stava. Eksperyment wprowadził śledczych w zdumienie: sejsmometry prawie wcale nie zarejestrowały kontrolowanych wybuchów. Wydruki niczym nie przypominają tych z dnia wypadku. Przerwania tam w Stava nie spowodowały eksplozje podziemne.

  • O serwisie

    Turystyka jest formą wypoczynku. Każdy z nas po ciężkiej pracy potrzebuje naładować baterie, w tym celu można udać się w różne wspaniałe miejsca. Sam termin turystyka kwalifikowana, oznacza zbiór różnych form wypoczynku. Ten rodzaj turystyki dotyczy osób, które namiętnie uprawiają sport. Uprawianie turystyki kwalifikowanej wymaga od turysty przede wszystkim wspaniałego przygotowania fizycznego i psychicznego. Wiele osób myli turystykę kwalifikowaną ze sportem rekreacyjnym, różnica natomiast jest bardzo widoczna, mianowicie w pierwszej dyscyplinie turystę cechuje poznawcze nastawianie do natury, nowych miejsc. Turystyka kwalifikowana pełni ważną rolę, ponieważ dzięki niej turysta wzbogaca swoje wiadomości na temat kraju i zagranicy poza tym zdobywa wiedzę o poruszaniu się po danym terenie. Kolejnymi zaletami tej dziedziny jest fakt, że turysta dzięki niej staje się aktywny i uczy się samodzielności. Każda wyprawa jest wyjątkowa i uczy, że aby przetrwać trzeba odpowiedniego przygotowania. To jak rozwija się turystyka kwalifikowana jest uwarunkowane przede wszystkim od ludzi, to ich zainteresowanie turystyką oraz sportem sprawia, że dziedzina ta przeżywa prawdziwy rozkwit.

Turystka ta niesie ze sobą same pozytywne strony, osoby uczą się samodzielności, życia na innym terenie i dodatkowo mile spędzają czas wolny. Turystyka kwalifikowana jest miłym oderwaniem od rzeczywistości. Tę formę spędzania czasu można uprawiać samodzielnie lub w grupie. Bardzo często organizowane są imprezy wycieczkowe, w których może wziąć udział każdy zainteresowany. Takie łączenie grupy nie znanych sobie ludzi ma wile zalet, ponieważ uczy pracy w zespole, pewnej korelacji , jeden człowiek zależy od działania drugiego. Na wyjazdach takich ludzie poznają swoje otoczenie, kulturę czyli jak najbardziej rozwijają się. Turystyka kwalifikowana ma też już swoje tradycje, do nich należy przede wszystkim zwyczaj powitania się na szlaku. W zależności od uprawianego sportu, każdy krąg ma inne powitanie, kajakarze podnoszą wysoko wiosła z kolei przemieszczający się motorami uruchamiają klaksony. filtr spawalniczy